Jest na mapie Wrocławia takie miejsce, w którym zakochają się wszyscy mali i duzi miłośnicy kolejek, pociągów i wszystkiego, co porusza się po torach. To Kolejkowo – największa makieta kolejowa w Polsce.

Co i gdzie?

Kolejkowo mieści się na terenie Dworca Świebodzkiego przy Placu Orląt Lwowskich. Na 335 metrach kwadratowych rozciąga się makieta z miniaturowym światem, na której znajdziemy 15 pociągów, 215 samochodów, 242 budynki oraz 3437 figurek ludzi i zwierząt.

Nasze wrażenia

Przedstawiony w Kolejkowie świat zachwyca od samego wejścia niezwykłą dbałością o szczegóły i dokładnością wykonania nawet najmniejszych elementów. Przenosimy się do miniaturowej krainy, gdzie możemy podglądać życie jej mieszkańców ze wszystkimi jego detalami. Każda postać jest przedstawiona w konkretnej sytuacji i jest na swój sposób wyjątkowa. Zabawa w wyszukiwanie różnych osób, opowiadanie co ich akurat spotyka, to jak czytanie trójwymiarowej obyczajowo-przygodowej książki. Możemy tu dostrzec sceny z wesela, z koncertu, z pracy na roli, ze stoku narciarskiego, z plaży, z kawiarnianych ogródków czy z turystycznych szlaków. Ktoś naprawia samochód, ktoś dostarcza towar do sklepu, jeszcze ktoś inny łowi ryby. Obserwowanie tego to świetny sposób na ćwiczenie spostrzegawczości oraz wyobraźni. Magii całemu miejscu dodaje zjawisko dnia i nocy. Gdy zapada zmrok, na ulicach zapalają się latarnie, a w domach światła. Po 4 minutach ciemności wschodzi słońce, byśmy przez kolejne 9 minut mogli obserwować dzienne aktywności mieszkańców Kolejkowa. Dodatkowo w tle cały czas słyszymy odgłosy charakterystyczne dla życia na wsi lub w mieście. Największą atrakcją są oczywiście pociągi poruszające się po torach kolejowych, których całkowita długość wynosi 430 m. Każda lokomotywa pokonuje dziennie aż 12 km! To właśnie ruch różnych pojazdów sprawia, że Kolejkowo rzeczywiście żyje. To co mi się jeszcze podobało to umieszczenie na makiecie miniatur prawdziwych budowli z Dolnego Śląska. Jest tu Dworzec Świebodzki, kamienice z wrocławskiego Rynku, obserwatorium na Śnieżce czy Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu. Jeżeli w trakcie zwiedzania nasuwały nam się jakieś pytania obsługa chętnie służyła pomocą. W Kolejkowie pomyślano o najmłodszych i wszystkie makiety otoczono niewielkim podestem, na którym dzieci mogą stanąć i oglądać wszystko z perspektywy osoby dorosłej. Natomiast dla spragnionych zabawy przewidziano jeszcze niewielki pokój pełen klocków, gdzie dzieci mogą troszkę odpocząć od zwiedzania. Ogólnie wycieczkę uznajemy za udaną, było to mile spędzone 1,5 godziny. Polecamy wszystkim!

Przydatne informacje

Czynne: codziennie w godz. 10:00 – 18:00
Bilety: normalny 23 zł, ulgowy 17 zł, dzieci do lat 3 bezpłatnie
Toaleta z przewijakiem: jest