Jednym z wielu marzeń Emilki (poza m.in. przejażdżką autobusem i tramwajem) była do niedawna podróż pociągiem. Początkowo planowałam, że przejedziemy się gdzieś niedaleko standardowymi liniami kolejowymi, zwiedzimy przy okazji Dworzec Główny we Wrocławiu itd. A później sobie przypomniałam o Krośnicach i kursującej tam kolejce wąskotorowej. Jest to punkt obowiązkowy do zaliczenia przez każdego małego i dużego pasjonata kolejnictwa. A że rozpoczął się długi weekend, który w tym roku zahaczał też o Dzień Dziecka, więc w ramach prezentu – niespodzianki, wybraliśmy się na przejażdżkę Krośnicką Koleją Wąskotorową.

Co i gdzie?

Krośnice to niewielka miejscowość w powiecie milickim, między Miliczem a Twardogórą. Jej największą atrakcją jest bez wątpienia kolejka wąskotorowa, która kursuje po 3 kilometrowej trasie na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Kolejka zatrzymuje się na 5 stacyjkach, przy których umieszczone są tablice informacyjne tworzące ścieżkę edukacyjną „Dolina Baryczy w miniaturze”. Poza kolejką na turystów czekają tu jeszcze inne atrakcje takie jak: staw z wypożyczalnią sprzętu wodnego, plac zabaw, wiata grillowa, strefa zabaw dla dzieci z dmuchańcami oraz rozległy teren rekreacyjny.

Nasze wrażenia

Zacznijmy od samej kolejki, bo to ona była głównym celem naszej wycieczki. Zaraz przy wejściu na teren krośnickiej kolejki możemy podziwiać dwie lokomotywy ekspozycyjne, które wyglądem przypominają trochę postacie z bajki „Tomek i przyjaciele”. Główną kolejkę prowadzi lokomotywa parowa z 1955 roku, z której podczas jazdy unosi się ciemnoszary dym. Gdy przybyliśmy na miejsce Emilka nie mogła się doczekać, aż wsiądziemy do wagonika i wręcz w podskokach czekała na stacji. Podczas przejażdżki była bardzo podekscytowana nowym doświadczeniem i tryskała wprost szczęściem. Jak to niewiele potrzeba, by sprawić dziecku tyle radości.
Kolejka robi dwa okrążenia po swojej trasie, a cała przejażdżka trwa może 20 minut. W sam raz, aby się nacieszyć przejazdem i nie zacząć się nudzić. Wagoniki nie są przeszklone, dzięki czemu mogliśmy się nieco ochłodzić przyjemnymi podmuchami powietrza. Być może jest to minus w chłodniejsze dni, natomiast podczas naszej wycieczki temperatura przekraczała 30 stopni, więc chłodny wietrzyk był bardzo mile widziany.

Teren Krośnickiej Kolei Wąskotorowej to idealne miejsce na odpoczynek pod gołym niebem. Jest gdzie pospacerować, pojeździć rowerem, rozłożyć się z kocem czy pograć w piłkę. Do dyspozycji turystów jest boisko do siatkówki, wiata grillowa oraz staw, przy którym funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Niedaleko wiaty stoją budki z lodami, goframi i przekąskami typu frytki czy zapiekanki.

Atrakcją, którą koniecznie musieliśmy zaliczyć był plac zabaw. Emilka nigdy nam nie odpuszcza 🙂 I nawet w ten lejący się z nieba żar musieliśmy obskoczyć wszystkie zjeżdżalnie i huśtawki. Szkoda, że na placu nie ma ani centymetra kwadratowego cienia. W upalne dni korzystanie z niego jest raczej niemożliwe, gdyż sprzęty są tak nagrzane, że nie można na nich nawet usiąść. Szybko stamtąd wyszliśmy, mimo, że plac zabaw jest bardzo przyzwoity.

Kolejną atrakcją typowo dziecięcą jest strefa zabaw z dmuchanymi zamkami, zjeżdżalniami, labiryntem iluzji, basenem z piłeczkami, autkami akumulatorowymi i łódeczkami. Wejście jest płatne 20 zł za 30 minut zabawy.

Jak widzicie w Krośnicach jest wiele atrakcji, nie tylko przejażdżki kolejką wąskotorową. Spokojnie można tu przyjechać na cały dzień. Na stronie internetowej kolejki wyczytałam, że w okresie lipiec-sierpień nad stawem jest wyznaczona strefa do kąpieli. Świetny pomysł. A propos kąpieli to w Krośnicach jest jeszcze park wodny „Krośnicka przystań”, do którego z biletem z kolejki macie 25% zniżki.

Przydatne informacje

Kolejka kursuje: od 11.06. do 27.09.2020, w weekendy co godzinę od 11:00 do 18:00, w poniedziałki i piątki o 13:00 oraz na zamówienie dla grup od 09:00 do 17:00, we wtorki, środy i czwartki kolejka nie kursuje (wyjątkiem są różne święta) – przed przyjazdem warto sprawdzić rozkład jazdy na stronie internetowej kolejki – tutaj.

Bilety: normalny – 17zł, ulgowy – 12 zł, rodzinny (2+3) – 45 zł, dzieci do lat 3 – bezpłatnie.
Bilety do nabycia u konduktora w wagonie, płatność tylko gotówką.

Parking: płatny 5 zł
Na terenie stacji znajduje się bar kolejkowy oraz toaleta z przewijakiem.