Choć Muzeum Bombki w Miliczu jest czynne cały rok, to wydaje mi się, że zima, a szczególnie okres okołoświąteczny jest najlepszą porą, żeby odwiedzić to miejsce. Po to, by jeszcze bardziej poczuć magię świąt i by dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tych najpopularniejszych ozdób choinkowych.

Co i gdzie?

Muzeum Bombki znajduje się w Miliczu w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym (KOM) przy ulicy Dąbrowskiego 3. W budynkach nieczynnej już fabryki szklanych ozdób choinkowych, która działała w Miliczu od lat pięćdziesiątych do 2008 r., poza muzeum mieści się kawiarnia, Szkoła Podstawowa oraz biurowiec. Na miejscu zobaczysz ponad 6000 ręcznie malowanych ozdób. Zbiory eksponowane w muzeum pochodzą z wzorcowni fabryki, gdzie przez lata odkładano po jednym egzemplarzu z każdego produkowanego wzoru.

bombki-zlote-dekoracja

Nasze wrażenia

Muzeum Bombki to bardzo nowoczesny obiekt. Prezentowane ozdoby umieszczono w 30 podświetlonych gablotach, które mocno kontrastują z ciemnym wnętrzem sali. Czerwone ściany i dekoracyjne półkule wypełnione srebrnymi bombkami nadają miejscu nieco kosmicznego klimatu.

Wystawę można zwiedzać z audioprzewodnikiem, co bardzo Wam polecam – dowiecie się wielu ciekawostek. Sporo informacji jest też dostępnych na tablicach pod gablotami. Dodatkowo na jednym z ekranów prezentowany jest krótki film przedstawiający proces wytwarzania i zdobienia bombek, który wyjątkowo mocno zainteresował nasze dziewczynki.

W muzeum zobaczycie mnóstwo wzorów bombek, od klasycznych kul, serc lub sopli przez postacie z bajek, owoce i warzywa, pojazdy, zwierzęta, kończąc na bombkach z akcentami zimowymi i świątecznymi. Dowiecie się też jak wygląda tradycyjna bombka dolnośląska i skąd wywodzi się rysowany na niej wzór. Nasze dziewczynki pochłonęła zabawa w poszukiwanie najpiękniejszej bombki – wygrała baletnica ;). Natomiast dla nas – rodziców była to troszkę sentymentalna podróż w czasie, gdy wśród setek wzorów odnajdowaliśmy te, które wisiały na choinkach u naszych dziadków.

W klimatycznej kawiarni „Stara Bombkarnia” możecie napić się kawy lub coś zjeść. Z kolei na dzieci czeka tu ciekawa strefa do zabawy. W okresie zimowym możecie wziąć udział w różnych warsztatach i innych wydarzeniach tj. świąteczne spektakle czy pisanie listów do Mikołaja. Aby niczego nie przegapić warto śledzić profil muzeum na Facebooku „KOM – niech się kręci”.

Przydatne informacje

Czynne: pon. – pt.: godz. 9:00 – 15:00, sob. – nieczynne, niedz.: godz.11:00 – 17:00, grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu w biurze KOM tel. 71/ 384 12 96, tel. kom. 514 203 636, kontakt na e-mail: biuro@kom.edu.pl
Bilety: normalny 16 zł, ulgowy 13 zł, dzieci do lat 3 – gratis
W muzeum znajduje się sklep, w którym można kupić wyjątkowe ozdoby choinkowe lub kreatywne zestawy do samodzielnego zdobienia bombek.
W muzeum odbywają się warsztaty i lekcje muzealne dla szkół i przedszkoli.
Muzeum Bombki przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych oraz z wózkami.
Przed budynkiem KOM znajduje się bezpłatny parking.
Więcej informacji znajdziecie na stronie KOM.

zestawy-kreatywne-milicz-bombki