Lubię parki miniatur, a ten w Kowarach szczególnie przypadł mi do gustu, bo prezentuje zabytki naszego regionu – Dolnego Śląska. Można zobaczyć miejsca, które chce się odwiedzić, można też kilka nowych dopisać do swojej listy „must see”. Fajnie też móc spojrzeć na te wszystkie budowle z innej perspektywy, „od zaplecza” lub z lotu ptaka. I zachwycić się jeszcze raz, jaki ten nasz Dolny Śląsk jest piękny.

park-miniatur-kowary-zamek-książ

Co i gdzie?

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska znajduje się w Kowarach przy ulicy Zamkowej 9. Park powstał w 2003 r. na terenie starej fabryki dywanów. Znajdują się tu zamki, pałace, kościoły czy starówki dolnośląskich miast, odwzorowane w skali 1:25. Jest tu też największa w Polsce miniatura gór, a konkretnie pasma Karkonoszy, wraz ze Śnieżką oraz wiernie odtworzonymi szlakami i schroniskami. Obok Parku Miniatur działa atrakcja, która z pewnością spodoba się wszystkim dzieciom – park dmuchańców Pałacowa Bawialnia. Jeśli jesteście z dziećmi – warto połączyć obie atrakcje podczas jednej wycieczki.

Nasze wrażenia

Gdy przyjechaliśmy na miejsce to zastanawialiśmy się czy zacząć od Parku Miniatur czy Pałacowej Bawialni. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na początek na to pierwsze, bo wiedzieliśmy, że trudno będzie nam odciągnąć dziewczyny od dmuchańców. Zresztą one nie miały nic przeciwko, bo też bardzo lubią tego typu atrakcje. Spacerując alejkami mijamy kolejne zabytki Dolnego Śląska i przy każdej nie możemy ukryć zachwytu. Wszystkie budowle wykonane są z ogromną precyzją i wielką dbałością o najmniejsze detale. Idealnie odwzorowane zamki, ratusze, domy, wieże, ogrody, pałace, fontanny itd. robią na nas ogromne wrażenie. Przypominamy sobie miejsca, w których już byliśmy i planujemy kolejne wycieczki widząc niektóre zabytki po raz pierwszy w pomniejszonej skali. Skoro tak ładnie prezentują się w miniaturze to muszą być jeszcze bardziej zachwycające na żywo w całej okazałości. Przy poszczególnych makietach ustawione są tabliczki z krótkim opisem oraz umiejscowieniem na mapie regionu. Spacer umilają liczne nasadzenia kwiatów, które sprawiają, że ma się wrażenie chodzenia po ogrodzie. W wielu miejscach postawiono ławki, by móc chwilę odetchnąć lub po prostu dłużej zatrzymać się przy jakiejś atrakcji. My ze względu na to, że zwiedzaliśmy z dziećmi, nie korzystaliśmy z opcji oprowadzania z przewodnikiem. Jest ona dostępna normalnie w cenie biletu i bardzo Wam ją polecam (jeśli oczywiście macie taką możliwość), bo kilka razy mijaliśmy taką grupę z przewodnikiem i wydaje mi się, że można dużo więcej z takiego zwiedzania wynieść. No cóż – może jak dzieci będą starsze, to też będziemy z takich okazji korzystać.

Pałacowa Bawialnia

Po wyjściu z Parku Miniatur udaliśmy się do dziecięcego raju, czyli Pałacowej Bawialni. Jest to park dmuchańców pełen atrakcji dla dzieci takich jak: dmuchane zamki, wieże, labirynty, krokodyl połykacz czy dość dziwna gąsienica, która posiada dwa otwory: przedni i tylny, i właśnie wchodzenie czy wychodzenie tym tylnym jest dosyć zabawne. Poza tym można tu popływać mini łódeczkami lub pobawić się w puszczanie baniek mydlanych. Na starsze dzieci czeka zjeżdżalnia na pontonach, wieża wspinaczkowa czy 7 metrowa skocznia Gigant. Gdy dzieci szaleją na dmuchańcach – rodzice mogą w spokoju napić się kawki w tutejszej kawiarence. Na głodnych czeka food truck z burgerami, kurczakami i frytkami. My jedliśmy tu nuggetsy i były bardzo przyzwoite.

Przydatne informacje

Park Miniatur
Czynny codziennie przez cały rok od 9:00 do 18:00
Wstęp: osoby dorosłe: 35,00 zł, Seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 31,00 zł, młodzież od lat 15-18: 29,00 zł, dzieci do lat 14: 27,00 zł, Osoby poniżej jednego metra wzrostu – wstęp wolny.
Do Parku Miniatur można wejść z psem.
Obok znajduje się bezpłatny parking.
Na terenie parku jest kawiarnia oraz bistro.
Więcej informacji na stronie Parku.

park-miniatur-kowary-kawiarnia

Pałacowa Bawialnia
Czynna w okresie letnim.
Wstęp całodniowy: Free – Dzieci wózkowe jeszcze niechodzące, 29 zł – dziecko do 3 lat, 39 zł – dziecko od 3 lat, 7 zł – opiekun, osoba dorosła
10% zniżki przy zakupie biletów wstępu również do Parku Miniatur
W Pałacowej Bawialni można zorganizować dziecku urodziny. Więcej szczegółów tutaj.

pałacowa-bawialnia