Podczas tegorocznych wakacji na Opolszczyźnie obowiązkowym punktem była wycieczka do parku przy zamku Moszna. Gdy w końcu po kilku deszczowych dniach doczekaliśmy się ładnej pogody, zapakowaliśmy nasze dziewczyny do auta i wyruszyliśmy do Mosznej. W związku z tym, że dziewczyny mają: jedna 2 lata, a druga 2 miesiące, odpuściliśmy sobie zwiedzanie zamku. Będzie pretekst, żeby wrócić tu za kilka lat i to nadrobić. Sama z mężem zwiedzałam zamek kilka lat temu i polecam wszystkim. Ciekawie brzmi również opcja nocnego zwiedzania obiektu, na które być może sami wybierzemy się w niedalekiej przyszłości. Ale to jak dzieci trochę podrosną.

Co i gdzie?

Zamek Moszna to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Słynący z 99 wież zachwyca swoim bajkowym wyglądem i często nazywany jest „polskim Disneylandem”. Zamek znajduje się we wsi Moszna w województwie opolskim. Otacza go ponad 100 hektarowy park, który ze względu na liczne azalie i różaneczniki wyjątkowo pięknie prezentuje się w kwietniu i maju, w czasie kwitnienia roślin. W pobliżu zamku znajduje się również stadnina koni pełnej krwi angielskiej oraz hipodrom.

Nasze wrażenia

Park przy zamku w Mosznej to idealne miejsce na spacery, nie tylko z dziećmi. Po pierwsze znajduje się w cudownej bajkowej scenerii zamku. Jeżeli ktoś szuka ładnych plenerów do zdjęć to chyba lepszych w całym województwie nie znajdzie. Tył zamku, z pięknym balkonem oraz schodami prowadzącymi na rozległy taras wygląda jak z bajki o Kopciuszku. Uroku dodają rzeźby lwów przy schodach. Nasza córka była nimi wyraźnie zachwycona. Z tarasu rozpościera się przepiękny widok na fontannę oraz aleję lipową parku. Idąc tą aleją dojdziemy do nekropolii rodu Tiele-Wincklerów zamieszkujących zamek.
Park jest pełen alejek, mostów i kanałów wodnych. Ale to co urzeka najbardziej to ogromna ilość zieleni i uczucie, że otacza nas naturalna dzikość przyrody. Jest to miejsce, gdzie naprawdę się odpoczywa. Dodatkowo duży teren pokryty trawą zachęca do zabaw na świeżym powietrzu lub do rozłożenia koca i cieszenia się błogim spokojem. Atrakcją przygotowaną specjalnie dla dzieci jest plac zabaw stylizowany na zamek. Świetny pomysł i super realizacja. Jedyny zarzut jaki mogę mieć do tego miejsca, to podłoże z kamyczków, które wpadały córce do sandałków. Radzę więc odwiedzić plac zabaw w jakimś innym obuwiu.
Niedaleko parku znajduje się stadnina koni. Jeśli więc jesteście entuzjastami tych zwierząt będzie to dla Was dodatkowa atrakcja, którą można zwiedzić przy okazji wizyty na zamku.

Przydatne informacje

Wstęp: na teren pałacowo parkowy od kwietnia do października pon-pt: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, sob – nd: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
zwiedzanie zamku z przewodnikiem od kwietnia do października pon-pt: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, sob – nd: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
zwiedzanie ekstremalne: pt, sob, nd godz. 17:00 i 19:00: normalny 35 zł, ulgowy 30 zł
Więcej informacji na stronie www zamku