Wreszcie doczekałam się chwili, gdy mogę z moimi dziewczynami zwiedzać muzea. Starsza niedługo kończy 6 lat, młodsza 4 – są więc w takim wieku, że coraz więcej rozumieją, coraz więcej je interesuje, a gdy trzeba – potrafią się zachować. Wcześniej odwiedzaliśmy muzea raczej sporadycznie (Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Tradycji Rybactwa czy Muzeum Wsi Opolskiej). Teraz czuję, że jesteśmy gotowe, by podejść do sprawy na poważnie i odwiedzić wszystkie wrocławskie muzea. Zawsze chciałam to zrobić i teraz jest ten czas. I tak oto rozpoczynam cykl „Wrocławski szlak muzealny”, a jako pierwsze wystąpi w nim Muzeum Historyczne, do którego wybrałyśmy się, by zobaczyć wystawę „1000 lat Wrocławia”.

palac-krolewski-wroclaw

Co i gdzie?

Muzeum Historyczne jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia i znajduje się w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego 35. Budynek leży w obszarze zwanym Dzielnicą Czterech Wyznań, w pobliżu Opery Wrocławskiej oraz Narodowego Forum Muzyki. Pałac był w latach 1750-1917 jedną z rezydencji władców pruskich z rodu Hohenzollernów, którzy wielokrotnie go rozbudowywali i modernizowali nadając mu charakter wytwornej miejskiej rezydencji królewskiej. Od 1926 r. pałac pełni funkcję muzealną, od 2008 r. jest siedzibą Muzeum Historycznego, a od 2009 również siedzibą Muzeum Sztuki Medalierskiej.

Nasze wrażenia

Dlaczego wybrałyśmy Pałac Królewski jako pierwsze muzeum do zwiedzania? Ponieważ wiedziałam, że jest tam dostępna gra muzealna z naklejkami, która bardzo ułatwia rodzinne zwiedzanie. Podążanie z mapą po wytyczonej trasie i przyklejanie naklejek ze znalezionymi punktami bardzo nam się sprawdziło podczas poszukiwań wrocławskich krasnali. Byłam więc pewna, że dziewczynkom się spodoba. Grę muzealną dostaniecie w pałacowej księgarni za 4 zł.

Z mapami i zestawami naklejek dla każdej z córek, ruszyłyśmy zwiedzać wystawę „1000 lat Wrocławia”. Zabawa z grą muzealną pochłonęła dziewczyny całkowicie. W instrukcji jest wyraźnie zaznaczone, które eksponaty znajdziemy na którym piętrze, więc bardzo łatwo wyszukiwałyśmy rekwizyty z naklejek. A właściwie to dzieci je wyszukiwały, a ja w tym czasie mogłam choć przez chwilę skupić się na oglądaniu wystawy. Uważam, że takie gry angażujące dzieci powinny być dostępne w każdym muzeum. To super pomysł jak urozmaicić dzieciom wizytę w muzeum. Przy okazji poszukiwań konkretnych eksponatów urządzałyśmy sobie na ich temat krótkie pogawędki. W dodatku dzieci, uważnie przeglądając gabloty, natrafiały na inne ciekawe dla nich rzeczy, o których później mogłyśmy podyskutować. Czy jest jakiś lepszy sposób na zwiedzanie muzeum z dziećmi? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każde muzeum i nie każda wystawa posiada tego typu pomoce. Ale wizyta w Muzeum Historycznym pokazała mi jak w łatwy sposób zaangażować dzieci i wzbudzić w nich ciekawość. Być może wystarczy wymyślić dla nich jakieś zadanie lub zagadkę i od razu wycieczka do muzeum staje się super przygodą. Zobaczymy czy to się będzie sprawdzać podczas wizyt w innych muzeach.

Wystawa „1000 lat Wrocławia” to podróż przez dzieje naszego miasta od czasów średniowiecza aż po współczesność. Zgromadzono tu ponad 3000 obiektów, m.in. wyroby rzemiosła artystycznego, archiwalne grafiki i fotografie, elementy miejskiej architektury, kostiumy, ceramikę, medaliony i ordery oraz wiele innych ciekawych rekwizytów. Ekspozycja jest niezwykle atrakcyjna dzięki środkom audiowizualnym, oprawie muzycznej oraz odpowiedniej aranżacji wnętrz. Interaktywność wystawy mocno podnosi jej jakość i sprawia, ze jest bardziej przystępna w odbiorze.

Niestety ze względu na pandemię koronawirusa jedno skrzydło pałacu jest wyłączone ze zwiedzania. Z tego powodu niestety nie mogłyśmy zwiedzić komnat królewskich, a nasza rodzinna gra muzealna nie jest dokończona. Będziemy musiały tu wrócić w lepszych czasach i zobaczyć pozostałą część wystawy. Oczywiście zrobimy to z wielką przyjemnością.

muzeum-historyczne-palac-krolewski-wroclaw

Na koniec zwiedzania wyszłyśmy jeszcze na pałacowy ogród w stylu francuskim, znajdujący się na tyłach muzeum. Spotkałyśmy tu kota, który przechadzał się alejkami między nisko przyciętymi bukszpanami i złapałyśmy nieco wiosennego słońca. Koniecznie wyjdźcie do ogrodu, gdy będziecie w Pałacu Królewskim – jest pięknie!

Przydatne informacje

Czynne: od 1 lutego 2021 muzeum czynne od środy do niedzieli od 11:00 do 17:00 (aktualne godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Miejskiego Wrocławia)
Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł, dzieci w wieku przedszkolnym – wstęp bezpłatny

wystawa-1000-lat-wrocławia